תקנות רישוי עסקים

תקנות רישוי עסקים
מהו חוק רישוי עסקים בישראל ועל מי הוא חל
תקנות רישוי עסקים
שתף

חוק רישוי עסקים (1968) קובע כי עסקים הכלולים בהגדרות הצו לרישוי עסקים מחויבים בקבלת רישיון לפעילותם העסקית. התהליך הינו מורכב ודורש התנהלות מול מספר רב של גורמים במקביל. מנגד, חשוב לדעת, כי הפעלת עסק ללא רישיון מתאים הינה עבירה על החוק העלולה לגרור קנסות משמעותיים, צו הריסה, רישומים פליליים ואף עונשי מאסר בפועל.

מתעניינים בנכס עסקי?

טרם שכירת מבנה למטרות פעילות עסקית חובה לבדוק האם העסק שלכם מחויב בקבלת רישיון עסקי. במידה והתשובה חיובית, חובה לפתוח בתהליך לרישוי עסקים מול האגף לרישוי עסקים של הרשות המקומית ולפעול לעמידה בדרישות השונות של כלל הגופים המעורבים בהליך מתן הרישיון כמו המשטרה, משרד הבריאות, מכבי אש, ועוד. הגורמים השונים מעמידים כתנאי סף לקבלת הרישיון קריטריונים שונים בתחומי התברואה, בטיחות האש, נגישות, איכות הסביבה ועוד. לצורך קבלת רישיון העסק, יש לעמוד בדרישות גורמי הרישוי השונים, בהתאם למיקומו של העסק ולאופי פעילותו הספציפי.

איך מנהלים את ההליך לקבלת רישיון בהתאם לתקנות רישוי עסקים?

כאמור, העובדה כי לצורך קבלת רישיון יש לעמוד בדרישות מספר רב של גופים הופך את הליך הנפקת רישיון עסק למורכב, ממושך ומסורבל. כל אחד מהגופים הנוטל חלק בתהליך מציב דרישות משלו באופן הבא:

המשרד לאיכות הסביבה

המשרד לאיכות הסביבה בוחן את איכות האוויר הנפלט ממערכת הנידוף ואת אופי השפעתו על סביבת בית העסק, את איכות השפכים המוזרמים מבית העסק ואת נושא מניעת הרעש, תוך בקרת הדציבלים המופקים על ידי בית העסק ובחינת הצורך בפתרונות אקוסטיים.

משרד הבריאות

משרד הבריאות בוחן את רמת בטיחות המזון לרבות תנאי הייצור ואופן ההכנה שלו, וזאת, במטרה להגן על בריאות הסועדים.

משטרה

המשטרה בוחנת את פעילות העסק בהתייחס לסידורי האבטחה, לתקנות ולפרטים נוספים כמו אמצעי הגנה הנדרשים, פתחי מילוט, תפוסת מבקרים מותרת ועוד.

כבאות והצלה

נציבות כיבוי והצלה בוחנת את הסדרי הבטיחות הרלוונטיים במבנה לרבות פתחי מילוט, עמדות כיבוי, גלאי אש ועוד.

מחלקת ההנדסה

מחלקת ההנדסה בוחנת את התאמת המבנה להיתר הבנייה ומוודאת כי לא קיימות חריגות בנייה וכי לא נעשה במבנה שימוש החורג מהיתר הבנייה.

נגישות

אחראי נושא הנגישות יוודאו כי כל חלקי המבנה נגישים לבעלי מוגבלויות

הרפורמה ברישוי עסקים (2019) תיקון 34  (לצו רישוי עסקים משנת 2013 )

בשנת 2019 הוכרז על רפורמה בתחום רישוי העסקים שמטרתה להקל על תהליך הנפקת הרישיון באמצעות הוצאה מזורזת של רישיון זמני כמו גם באמצעות הגדרת קריטריונים אחידים לרישיון עסק ברמה הארצית. זאת ועוד, הרפורמה החריגה חלק מהעסקים ופטרה אותם מרישיון.

ליווי מקצועי – בשביל השקט הנפשי שלכם

במטרה לעמוד בתקנות רישוי עסקים הקבועות בחוק מומלץ להיעזר באנשי מקצוע אשר בקיאים בתקנות רישוי עסקים לפרטיהן, תוך ניהול מקצועי ויעיל של התהליך, ללא כאב ראש מצד בעלי העסק ותוך מזעור אובדן זמן העבודה למינימום האפשרי.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

רישיון עסק מוענק לעסקים על ידי הרשות המקומית - כל המידע שדרוש לקבלת רישיון עסק
חוק רישוי עסקים נועד להבטיח איכות הסביבה, למנוע סכנה לשלום הציבור ולהבטיח את בטיחותם של השוהים בבית העסק ואת קיומם של תנאי תברואה נאותים.
רוצים לשמוע עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם