תקנות נגישות השירות

תקנות נגישות השירות
תקנות נגישות השירות הן תקנות שמטרתן לאפשר לבעלי מוגבלויות להתנהל במרחב הציבורי תוך השתלבות מיטבית בסביבתם.
נגישות לעסקים
שתף
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב facebook

תקנות נגישות השירות הן תקנות שמטרתן לאפשר לבעלי מוגבלויות להתנהל במרחב הציבורי תוך השתלבות מיטבית בסביבתם. מערך התקנות המוגדר בתקנות נגישות השירות שואף לספק מענה לקשת נרחבת, ככל הניתן, של מוגבלויות וקשיים, תוך יצירת התנאים שיאפשרו גם לאנשים בעלי מוגבלות פיזית, חושית, רגשית ושכלית תפקוד מלא.

על מי מוטלת חובת התאמת הנגישות לשירות?

בהתאם לתקנות נגישות השירות, האחריות על התאמת הנגישות לשירות הציבורי מוטלת על האחראי למתן השירות לרבות בעל השירות, המחזיק בו או המפעיל אותו.

מהם העקרונות עליהם יש לתת את הדעת במהלך ביצוע התאמות נגישות?

 • הגנה על כבוד האדם: התאמות נגישות יבוצעו תוך שמירה על כבוד האדם המוגבל ועל פרטיותו, מתוך גישה מכבדת ואדיבה המאפשרת את קבלת השירות באופן עצמאי, שוויוני ובטיחותי.
 • השירות יינתן כחלק ממערך השירות הכללי ולא בנפרד: אלא אם כן הפרדת השירות נדרשת לשם מתן שירות אפקטיבי במידה שווה לשירות הניתן ליתר הציבור.
 • השירות יינתן ללא תשלום: לא תוטל חובת תשלום על בעל מוגבלויות בגין ביצוע התאמות נגישות עבורו.
 • אין להתנות את השימוש בהתאמות הנגישות בהצגת תעודת נכה: אלא אם כן צוין אחרת בתקנות נגישות השירות.
 • התאמות נגישות בשירותים נלווים: חובת ביצוע התאמות הנגישות כולל גם התאמות נגישות לשירותים נלווים שמספק בית העסק.
 • התאמות נגישות לבקשת אפוטרופוס או מלווה של אדם עם מוגבלות: במידה ובעל המוגבלות אינו כשיר להביע את דעתו בנוגע להתאמות נגישות המותנות בבקשתו, יש לבצע את התאמות השירות הנדרשות בהתאם לבקשת האפוטרופוס / המלווה.
 • התאמות נגישות לרבות חיות שירות: חובת התאמת נגישות כוללת התאמה לאנשים בעלי מוגבלויות המסתייעים בחיית מחמד. הדרישה אינה כוללת מתן טיפול לחיית השירות ו/או פיקוח עליה במהלך מתן השירות לבעליה. במידה וחיית השירות איננה כלב נחייה, בעל המוגבלות נדרש להציג אישור המעיד על כך שהינה חיית שירות. במידה וכניסת בעלי חיים למקום מתן השירות אסורה על פי חוק, יש לספק מתקן מתאים לשהות חיית השירות במהלך מתן השירות לבעליה.
 • הסתייעות במלווה: חובה להתאים את השירות באופן בו יתאפשר לבעל מוגבלויות להסתייע במלווה.

אילו התאמות יש לבצע לצורך הנגשת השירות לבעלי מוגבלויות?

 • נגישות מעברים: מעברים כוללים את כל המעברים בהם נעשה שימוש על ידי הציבור במהלך קבלת השירות לרבות מסלולי היציאה. חובה להימנע, ככל האפשר, מהנחה זמנית של עצמים במעברים נגישים.
 • בבית עסק בו מסלולי היציאה כוללים עמדות תשלום: חובה לבצע התאמות נגישות באחד מכל עשרה מסלולי יציאה, לכל הפחות.
 • התאמות בשילוט: יש להציב שלט הכוונה בכניסה הרגילה המכוון אל הכניסה הנגישה. הכניסה הנגישה תשולט באמצעות סמל הנגישות הבינלאומי. שילוט יכלול, במידת הצורך לפי תקנות נגישות השירות, גם שילוט הנוגע למודיעין, למקומות חנייה נגישים, למדרגות, למעלית, לכבש ולחדרי שירותים.
 • נגישות מעליות: יש להציב בקרבת המעלית הסבר על אופן השימוש במעלית לרבות בחירת היעד הנדרש, אופן זיהוי פתח המעלית ואופן השימוש בכפתור המסומן בסמל הנגישות הבינלאומי. את ההסבר יש לספק באמצעות שלט כתוב המשולב באיורים כנדרש ובאמצעות השמעת ההסבר הכתוב. לחילופין, ניתן להציב מסך עליו יוקרן המידע באופן חזותי וקולי.
  מסך זה, אשר יהיה ניתן לזיהוי גם בידי מוגבלי ראייה על ידי השמעת קול, יוצב בסמוך לעמדת השירות או במקום בו נדרשת שמירה על רעש סביבתי ברמה נמוכה. יותקן מתג ייעודי להפעלת המצגת שעל גבי המסך באמצעות בעלי מוגבלויות, תוך מתן אפשרות לוויסות עוצמת הקול על ידם.
  יש להתקין כריזה קולית המציינת את מספר הקומה ואת השירותים המסופקים בה. התוכן יושמע בקצב איטי, באופן ברור, בעוצמה סבירה ובשפה רשמית אחת לפחות.
 • נגישות עמדות השירות : קיימות הנחיות מפורטות בנוגע להתאמת עמדות השירות באופן בו יתאפשר לבעלי מוגבלויות לקבל שירות שווה. את התאמות הנגישות יחולו, לכל הפחות, על אחת מתוך עשר עמדות שירות בהן ניתן שירות זהה.

מאמרים נוספים שאולי יעניינו אותך

רישיון עסק מוענק לעסקים על ידי הרשות המקומית - כל המידע שדרוש לקבלת רישיון עסק
רוצים לשמוע עוד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם